Posted on

hemp oil price

CBD can be derived from either hemp or marijuana plants. From a legal perspective, the cannabis plant from which the CBD is extracted makes a big difference. In the United States, a hemp plant must contain less than 0.3% THC. These plants are sometimes referred to as industrial hemp, and they are generally grown for industrial fiber and other uses. Marijuana may have various amounts of CBD and THC and is typically grown for medicinal or recreational purposes. If it’s legal or not is really the only distinction that matters when choosing whether to purchase CBD derived from marijuana or from hemp.

If your product is an edible — chocolate, candy, etc. — or capsule, you may find that the package lists how many milligrams of CBD are in the individual items. If a bottle of capsules says that each capsule contains 30mg of CBD and there are 30 capsules in the bottle, that would be 900 total mg of CBD. Knowing the total number of milligrams of CBD in a package, whether it’s chocolate or tincture, can help you better compare costs across CBD products.

Image lightbox

When trying to decide between whole-plant CBD and isolate, it may be helpful to know that researchers have identified a synergistic interaction between the plant’s various compounds, known as the ensemble effect or entourage effect. According to this theory, taking CBD alongside the multiple cannabinoids, terpenes, and other chemical compounds produced by the cannabis plant may produce stronger overall effects. That’s one reason some may seek out full- or broad-spectrum CBD, but there are various reasons why a person might prefer one over the other. If, for instance, you dislike the smell and/or taste of cannabis or want to avoid THC entirely, you might choose to stick to isolate.

“If you are a cannabis consumer and you go to a licensed retailer, you are close to 100% certain that all of that product has been tested by a third-party lab and it passed very stringent restrictions and regulations,” Flannery said.

Many medical marijuana and CBD isolate consumers prefer an edible such as a gummy to receive their dose of cannabinoids. Photo by: Gina Coleman/Weedmaps

Whether you're buying CBD oils online or in-store, third-party lab testing is a must for all hemp-derived products. This process isn't cheap, and more in-depth testing can cost more (which leads to a more costly end product). However, this external testing provides greater evidence of quality, safety, and transparency for the brand and its products.

In the price comparison below, you can see the average cost per mg of CBD for 1 brands, organized from lowest (i.e. best value) to highest.

Some CBD oil tinctures may contain premium ingredients like a USDA-certified organic MCT coconut oil or all-natural flavorings that can increase the price of the product. If you're set on purchasing a truly organic CBD oil, the extra cost may be worth it.

Factors that affect CBD oil prices

R+R Medicinals CBD oil is made from USDA organic Colorado-grown hemp. It offers a high concentration of natural compounds at a great value. The 1000 milligram option contains 33.33 milligrams of CBD per serving and over 4 milligrams of minor cannabinoids like CBC, CBN, CBG, and THC.

The origin of the hemp plant matters, and the best CBD companies source their industrial hemp from domestic farms. The most recent Farm Bill laws regulate standards for U.S. hemp cultivation, so American-grown hemp is the safest option for quality CBD oil. Organically or ethically-grown hemp will cost more as well, especially USDA-certified organic hemp that is more costly to grow.

To simplify this process, Ashley Jordan Ferira, PhD, RDN, Senior Editor of Health & Wellness Strategy at Remedy Review, a CBD reviews site, compared the prices of popular CBD oil brands on the market—including Medterra, cbdMD, and Naternal—to pinpoint the average cost of CBD oil.

To determine the value, or cost per milligram of a CBD oil, divide the price of the product by the total mg of CBD. For example, a bottle of CBD oil that costs $120 and contains a total of 2,400 mg of CBD costs While products with higher strengths or concentrations of CBD are more expensive, they also have better value. This is because they have a lower cost per mg of CBD. Similar to buying toilet paper in bulk to save money, you can save money in the long run if you opt for a strong CBD oil that will last for a longer period of time than less potent options..05 per mg.

Try to avoid gas stations, corner stores, smoke shops and websites that don’t appear to be credible. Many vape shops now stock a variety of premium CBD liquids, possibly even some tinctures and edibles. Pharmacies and health food stores are beginning to follow suit. Just make sure you are getting pure CBD oil and not hemp seed oil, learn the difference. Cannabis dispensaries also tend to carry full spectrum CBD oil, but most of them contain higher ratios of THC to CBD, which is known to produce psychoactive effects.

How much do CBD topicals and creams cost?

How much does CBD oil cost?

How much do CBD concentrates cost?

The best way to compare CBD prices is to use the price per mg method. Don’t worry, it sounds a lot more complicated than it really is. You’ll only need to take into account two main variables: the total amount of CBD in milligrams, and the price. Simply divide the price by the amount of CBD in milligrams to determine the price per milligram. The number of milligrams on the label represents the total amount of CBD per bottle.

The price of CBD can vary based on the type of product. We’ve done an analysis of the top brands across each of the different categories. You’ll notice that CBD vape juice and CBD tinctures tend to cost around the same price, with some level of variation. Cartridges, concentrates and CBD hemp are the most cost-effective option, whereas creams are the least, considering their higher cost per mg and lower bioavailability.